Dr. Gaye Y.
27.09.2022

B3 Vitamini (Niasin) Nedir? Ne İşe Yarar?

B vitamini grubunun bir parçası olan B3 vitamini vücut için önemli bir vitamindir. Niasin veya niasinamid olarak da bilinen B3 vitamini gıdalarda doğal olarak bulunur. Niasin suda çözünen vitaminlerdendir. Bu nedenle vücutta depolanmaz ve fazlası idrar ile atılır (1). Niasin faydaları arasında beyin fonksiyonuna ve kolesterol sağlığına etkilerinden bahsedilebilir. Bu nedenle B3 vitamininin diyetle yeterli miktarda alındığından emin olunmalıdır (2). Merak edilen ‘’B3 vitamini (Niasin) Nedir? Niasin ne işe yarar?’’ sorularının yanıtını yazının devamında bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. B3 Vitamini (Niasin) Nedir?

 2. B3 Vitamini (Niasin) Faydaları Nelerdir?

  1. Kolesterolü Düşürebilir

  2. Cilt Sağlığını İyileştirebilir

  3. Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir

 3. B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

 4. B3 vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 5. B3 Vitamini Fazlalığı Nedir?

 6. Günlük B3 Vitamini İhtiyacı kaç Mg?

içerik

B3 Vitamini (Niasin) Nedir?

B grubu vitaminler optimum sağlık için vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerdendir. 8 farklı B grubu vitamini bulunur ve bu vitaminlerin her birinin sağlık üzerinde farklı etkileri vardır. Peki bu 8 gruptan biri olan B3 vitamini, diğer adıyla niasin nedir? Niasin vitamini vücutta birçok sistem üzerinde etkisi bulunan bir vitamindir. Vitamin B3 faydaları arasında sinir sistemi, sindirim sistemi ve cilt sağlığı üzerine etkilerinden bahsedilebilir. Vücutta ince bağırsakta emildikten sonra kullanılabilen vitamin B3, kümes hayvanı ve yumurta gibi birçok besinde doğal olarak bulunur.(3) Diğer B grubu vitaminlerden olan B2 vitamini için B2 vitamini Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

B3 Vitamini (Niasin) Faydaları Nelerdir?

B3 vitamini özellikleri sayesinde vücuda birçok katkısı olan bir B grubu vitaminidir. B3 vitamini faydaları; damar sağlığı, cilt sağlığı, beyin ve sinir sistemi sağlığını içerebilir. Ayrıca niasin eksikliği ile doğum kusurları arasında bir ilişki bulunabilir. Gebelik sırasında alınan niasin takviyesi doğum kusurlarını önleyebilir.(3)

Kolesterolü Düşürebilir

Kolesterol insanlar arasında genellikle kötü olarak bilinir. Ancak kolesterol türlerinden biri olan HDL kolesterol, uzmanlar tarafından iyi kolesterol olarak adlandırılır ve vücutta yüksek seviyelerde bulunması istenir. LDL ise kötü kolesterol olarak bilinir ve vücutta yüksek seviyelerde bulunması istenmez.  Niasin vücutta etki ettiği bazı mekanizmalar ile HDL kolesterolü yükseltme ve LDL kolesterolü düşürme yeteneğine sahip olabilir (3). Ayrıca kolesterol seviyeleri Kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde önemli bir etkendir. Niasin dolaylı yoldan kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini düşürebilir.(1)

Cilt Sağlığını İyileştirebilir

Niacin faydaları arasında bulunan cilt sağlığına etkileri ile kozmetik alanında oldukça tercih edilebilir. B3 vitamini cilt hücrelerini güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilir (2). Pellegra (bir çeşit deri hastalığı) hastalığının görülme riskini azaltmada etkisini bulunan niasin cilt sağlığında için de önemli bir vitamindir.(3) Bunların yanı sıra vitamin B3 tüketimi bazı cilt kanseri türlerinin önlenmesine de yardımcı olabilir. (2) Cilde faydası bulunan diğer vitaminlerden biri olan E vitamini için ‘’E Vitamini Nedir?’’ yazısına bakabilirsiniz.

Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir

Beynin enerji elde edebilmesi ve düzgün çalışması için gerekli olan maddelerin salgılanabilmesi için niasine ihtiyaç vardır. Bazı kişilerde görülen psikiyatrik hastalıklar yeterli B3 vitamini alımı olmamasından kaynaklanıyor olabilir. (2)

B3 vitamininin yanı sıra; C vitamini faydaları, A vitamini faydaları veya D3 vitamini faydaları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B3 vitamini gıdalarda doğal olarak bulunur. Ancak her vitaminde olduğu gibi bazı besinler vitamin B3 açısından zengin besinlerdir. Peki B3 vitamini nelerde var? Bazı niasin içeren besinler şunlardır:

 • Sığır eti gibi kırmızı et
 • Hindi, tavuk gibi kümes hayvanları 
 • Balık 
 • Esmer pirinç 
 • Güçlendirilmiş tahıllar ve ekmekler
 • Fındık tohumları 
 • Baklagiller 
 • Muz 1

B3 vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Diyetle tüketilen besinlerin çoğunluğunda bulunması nedeniyle B3 vitamini eksikliği nadir görülen bir durumdur. Şiddetli bir niasinamid eksikliği belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneş ışığına maruz kalan cilt bölgelerinde koyu, bazen pullu bir döküntü oluşmasına neden olan pellagra hastalığı
 • Kabızlık/ishal
 • Parlak kırmızı dil
 • Depresyon 
 • Baş ağrısı 
 • Hafıza kaybı
 • Halüsinasyonlar (1,2)

B3 Vitamini Fazlalığı Nedir?

Vitamin ve mineraller için vücudun ihtiyaç duyduğu miktara göre günlük tüketilmesi gereken miktarlar belirlenirken toksisiteyi önlemek için de güvenli alımlar belirlenir. Yararlı bile olsa hiçbir besin gereğinden fazla tüketilmemelidir. Aksi takdirde toksisite yaşanabilir. Uzun süre yüksek B3 vitamini kullanıldığında aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Yüzde, kollarda ve göğüste kaşıntı veya karıncalanma
 • Ciltte kızarma
 • Baş dönmesi
 • Düşük kan basıncı
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Bulanık görme (1,3)

Bu yan etkilerden herhangi birinin görülmesi durumunda acilen bir hastaneye başvurulmalıdır.

Günlük B3 Vitamini İhtiyacı kaç Mg?

Vücutta birçok sistem üzerine etkileri bulunan B3 vitamini günlük olarak yeterli miktarda tüketilmelidir. Sağlıklı bir insanın günlük ihtiyaç duyduğu B3 vitamini;

 • Erkekler için 16.5 mg 
 • Kadınlar için 13.2 mg olarak belirlenmiştir.

B3 vitamini suda çözünmesi dolayısıyla vücutta depolanmaz. Bu nedenle her gün diyetle yeterli miktarda niasinamid alındığından emin olmak gerekir (4). Yeterli B3 vitamini almanıza engel olan durumlarda doktorunuza danışarak takviye kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
26.12.2023

Vitamin Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

Takviye edici gıda ve gıda takviyesi olarak da bilinen vitamin takviyesi, içeriğine bağlı olarak vücudun normal fonksiyonlarını destekleyici faydalar sunabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.12.2023

D Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır?

D vitamini, kemik sağlığının korunmasından bağışıklık sistemine kadar vücudumuz için hayati öneme sahip bir besin maddesidir.

Uzm. Dyt. Pelin A.
20.09.2023

D3 vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

D3 vitamini eksikliği belirtileri, D vitamini eksikliğinin ülkemizde ve dünyada çok yaygın görülmesi nedeniyle sıklıkla araştırılan konuların başında gelir.