Uzman Doktor Çiğdem Ş.
18.04.2023

A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Yağda eriyen vitaminler arasında yer alan A vitamini; vücudun görme, üreme ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesinde önemli rol oynar. Aynı zamanda güçlü antioksidan özellikleri ile ön plana çıkan vitamin besinlerde doğal olarak bulunur. A vitamini eksikliğinde göz kuruluğu, gece körlüğü, saç ve cilt kuruluğu gözlenir. A vitamini faydaları için diyetinize A vitamini içeren besinler ekleyebilir, öğünlerinizi zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda beta karoten açısından zengin besinleri de tüketebilirsiniz. Beta karoten, vücut tarafından A vitaminine çevrilen bir bileşendir.(1) A vitamini içeren besinler hakkında detaylı bilgiler ve “A vitamini nelerde var?” sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

İçerikler (Gizle-)
 1. A Vitamini Nelerde Var?

  1. A Vitamini İçeren Meyveler

   1. Kavun

   2. Mango

   3. Kayısı

   4. Greyfurt

   5. Karpuz

   6. A vitamininden zengin diğer meyveler şunlardır:

  2. A Vitamini İçeren Sebzeler

   1. Tatlı Patates

   2. Lahana

   3. Karalahana

   4. Havuç

   5. Ispanak

   6. Brokoli

  3. A Vitamini İçeren İçecekler

  4. A Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

   1. Karaciğer

   2. Balık Karaciğeri

   3. Süt

   4. Yumurta

içerik

A Vitamini Nelerde Var?

A vitaminin bir kısmı yağ dokusunda ve karaciğerde depolanabilir. Yetişkin bir kadının günlük A vitamini ihtiyacı 700 mcg, yetişkin bir erkeğin günlük A vitamini ihtiyacı 900 mikrogramdır. A vitamininden zengin besinler arasında hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklı gıdalar yer alır.(2)

A Vitamini İçeren Meyveler

Yüksek posa içeriğine sahip olan meyveler; aynı zamanda vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşenler açısından da zengindir. A vitamini içeren besinler arasında aşağıdaki meyveler yer alır:

Kavun

En çok sevilen yaz meyvelerinden biri olan kavun güçlü bir antioksidan olan c vitamini açısından da zengindir. 1 dilim kavun yaklaşık 135 mcg A vitamini içeriğine sahiptir. (3)

Mango

Kendine has bir aromaya sahip olan mango tropikal bir meyvedir. Yüksek lif içeriğinin yanı sıra güçlü antioksidan bileşenleri ile ön plana çıkar. 1 orta boy mango yaklaşık 112 mcg A vitamini içerir. (3)

Kayısı

Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığın önlenmesinde önemli rol oynayan kayısı, yüksek kalori içeriğine sahiptir. 3-4 adet kayısıda yaklaşık 63 mcg A vitamini bulunur. (3)

Greyfurt

Narenciye çeşitlerinden biri olan greyfurt A vitamini içeren gıdalar arasında yer alır. Yarım greyfurt 270 mcg A vitamini içeriğine sahiptir. (4)

Karpuz

En çok sevilen yaz meyvelerinden biri olan karpuzun neredeyse %90’ı sudan oluşur. 1 kâse ya da 1 orta dilim karpuz 43 mcg A vitamini içerir. (4)

A vitamininden zengin diğer meyveler şunlardır:

 • Papaya( 1 kâse 78 mcg A vitamini içerir)
 • Mandalina ( 1 orta boy 37 mcg A vitamini içerir)
 • Nektarin (1 orta boy 29 mcg A vitamini içerir) (4)

A Vitamini İçeren Sebzeler

Vücut, A vitamini öncüsü olarak bilinen ve bazı sebzelerde yer alan beta karoten bileşeninden A vitamini sentezleyebilir. Yağda eriyen bir vitamin olduğu için a vitaminli sebzeleri tüketirken yağ eklemeyi unutmamalısınız. Böylece vitaminin vücut tarafından kullanılabilirliğini arttırabilirsiniz. A vitamini içeren besinler arasında yer alan sebzeler şunlardır:

Tatlı Patates

1 orta boy yaklaşık 200 gram tatlı patateste 200 mcg A vitamini bulunur. Aynı zamanda potasyum, B6 ve c vitamininden zengindir. (3)(4)

Lahana

En çok tüketilen kış sebzelerinden biri olan lahana aynı zamanda posa açısından da zengindir. 1 kâse pişmiş lahana 172 mcg A vitamini içeriğine sahiptir. (3)(4)

Karalahana

A vitamini bulunan gıdalar arasında yer alan karalâhana, güçlü antioksidan bileşenlere sahiptir. 1 kâse pişmiş karalâhana 722 mcg A vitamini içerir. (3)(4)

Havuç

Beta karoten açısından zengin bir sebze olan havuç, yüksek oranda lif içerir. 1 orta boy havuç 459 mcg A vitamini içerir. (3)(4)

Ispanak

En popüler kış sebzelerinden biri olan ıspanak, demir ve magnezyum minerallerinden zengindir. Yarım kâse pişmiş ıspanak yaklaşık 573 mcg A vitamini içerir. (3)(4)

Brokoli

K vitamini, C vitamini, lif ve antioksidanlar açısından zengin olan brokoli, A vitamini olan besinler arasında yer alır. Yarım kâse brokoli yaklaşık 60 mcg A vitamini içeriğine sahiptir. (3)(4)

A Vitamini İçeren İçecekler

A vitamini içeren besinlerin yanında içecekler de vardır. A vitamini içeren meyvelerden hazırlanan aşağıdaki meyve suları A vitamini içeren içecekler arasında yer alır:

 • Mango suyu
 • Greyfurt suyu
 • Karpuz suyu
 • Havuç suyu
 • Mandalina suyu
 • Nektarin suyu
 • Kavun suyu
 • Kayısı suyu (3)(4)

A vitamininden zengin bitki çayları şunlardır:

 • Nane çayı ( 1 çay kaşığı kuru nane 2.6 mcg A vitamini içerir)
 • Adaçayı ( 1 çay kaşığı adaçayı 2.1 mcg A vitamini içerir)
 • Biberiye çayı ( 1 çay kaşığı kuru biberiye 1.9 mcg A vitamini içerir)
 • Rezene çayı ( 1 çay kaşığı kuru rezene 0.1 mcg A vitamini içerir)
 • Tarçın Çayı ( 1 çay kaşığı tarçın 0.4 mcg A vitamini içerir)
 • Kimyon Çayı ( 1 çay kaşığı kimyon 0.4 mcg A vitamini içerir).(5)

A Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

A Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

A vitamini besinlerde iki formda bulunur. Birincisi vücut tarafından doğrudan kullanılabilen retinol ve ikincisi vücutta A vitaminini dönüştürülen beta karotendir. A vitaminin retinol formu sadece hayvansal kaynaklı besinler, zenginleştirilmiş gıdalar ve takviyelerden sağlanır. (3) Hayvansal kaynaklı A vitamini içeren besinler şunlardır:

Karaciğer

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da A vitamini karaciğerde depolandığı için hayvan karaciğeri en zengin A vitamini kaynaklarıdır. 1 porsiyon yaklaşık 85 gram sığır karaciğeri yaklaşık 6582 mcg A vitamini içerir. Bu miktar yetişkin bir bireyin günlük a vitamini gereksiniminin ortalama 7 katıdır. Karaciğer aynı zamanda bakır, B2 vitamini, folat, kolin ve protein açısından da zengin bir besindir. (3)

Balık Karaciğeri

A vitamini içeren besinler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de balık karaciğeridir. 1 yemek kaşığı balık ciğeri yaklaşık 4080 mcg A vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca omega 3 yağ asidi açısından da zengin olan balık karaciğeri, yüksek oranda D vitamini içerir.(3)

Süt

Kemik ve diş sağlığının gelişiminde önemli rol oynayan süt, yüksek oranda protein içerir. Aynı zamanda kalsiyum, fosfor, B12, B12 ve potasyum içinde iyi bir kaynaktır . 1 su bardağı yaklaşık 200 mililitre süt 76 mcg A vitamini içerir. (4)(6)

Yumurta

Yüksek oranda protein içeren yumurta, besleyici özellikleri ile yeterli ve dengeli bir diyetin vazgeçilmez besinleri arasındadır. A vitamini içeren besinler arasında olan yumurta; biotin, kolin içeriğinin yanı sıra lutein ve zeaxanthin antioksidan bileşenleriyle de ön plana çıkar. 1 orta boy haşlanmış yumurta, 75 mcg A vitamini içerir. (4)(7)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
26.12.2023

Vitamin Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

Takviye edici gıda ve gıda takviyesi olarak da bilinen vitamin takviyesi, içeriğine bağlı olarak vücudun normal fonksiyonlarını destekleyici faydalar sunabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.12.2023

D Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır?

D vitamini, kemik sağlığının korunmasından bağışıklık sistemine kadar vücudumuz için hayati öneme sahip bir besin maddesidir.

Uzm. Dyt. Pelin A.
20.09.2023

D3 vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

D3 vitamini eksikliği belirtileri, D vitamini eksikliğinin ülkemizde ve dünyada çok yaygın görülmesi nedeniyle sıklıkla araştırılan konuların başında gelir.