Uzman Diyetisyen Özgür G.
1.06.2023

Adaçayınun Faydaları Nelerdir? Adaçayı Neye İyi Gelir?

Adaçayı; kekik, biberiye, fesleğen gibi nane ailesine ait bir bitki çeşididir. Kendine özgü keskin bir aromaya sahiptir. K vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, demir ve manganez gibi mineraller açısından zengin olan adaçayı; eser miktarda magnezyum, çinko, bakır ile A,C ve E vitaminleri içerir. Vücutta antioksidan görevi yapan 160’tan fazla polifenole sahiptir. Güçlü antioksidan bileşenleri sayesinde adaçayı faydaları ile ön plana çıkar. Ayrıca klorojenik asit, kafeik asit, rosmarinik asit, ellagik asit gibi biyoaktif bileşenler açısından da zengin bir kaynaktır. Vücudun genel sağlığının korunmasında adaçayı içmenin faydaları vardır.  Adaçayının faydaları hakkında detaylı bilgiler ve “Adaçayının faydaları nelerdir?” sorusunun cevabı için okumaya devam edin…

İçerikler (Gizle-)

 1. Adaçayının Faydaları Nelerdir?

  1. Ağız Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

  2. Menopoz Semptomlarını Azaltabilir

  3. Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir

  4. Beyin Fonksiyonlarını Destekleyebilir

  5. Kolesterolü Düşürebilir

  6. Kansere Yakalanma Riskini Azaltabilir

  7. Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

  8. Bağırsak Fonksiyonlarının Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir.

  9. Kemik Sağlığını Destekleyebilir

  10. Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

  11. Saç Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

 2. Adaçayının Zararları Var mı?

 3. Adaçayı Uyku Yapar mı?

 4. Adaçayı Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

 5. Adaçayı Hangi Durumlarda Tüketilmemelidir?

İçerik

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Mavi, mor, beyaz ya da pembe çiçeklere sahip olan adaçayının dünya üzerinde 900’den fazla çeşidi vardır. Güçlü antioksidan özelliklere ve zengin biyoaktif bileşenlere sahip olan adaçayının faydaları şunlardır:

Ağız Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Adaçayı antimikrobiyal etkilere sahiptir. Bu özelliği sayesinde dişlerde plak oluşumu ve diş çürüğüne neden olan bakterileri ağızdan uzaklaştırabilir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip adaçayının faydaları için dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapabilir; diş eti enfeksiyonlarının, diş apselerinin, ağız ülserlerinin tedavisine destek olabilirsiniz. Adaçayının boğaza faydaları için ılık adaçayı ile günde birkaç kez ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Menopoz Semptomlarını Azaltabilir

Menopoz dönemindeki kadınların kandaki östrojen hormonlarında azalma gözlenir. Östrojen düşüklüğü; sıcak basması, aşırı terleme, vajinal kuruluk, ruh halinde dalgalanmalar, sinirlilik hali ve anksiyeteye neden olabilir. Adaçayındaki bazı bileşenler vücutta östrojen benzeri davranışlarda bulunabilir. Bu bileşenler, beyindeki bazı reseptörlere bağlanarak östrojen eksikliğinde yaşanan menopoz semptomlarının tedavisini destekleyebilir. Menopoz semptomlarının azaltılmasında adaçayının faydaları olabilir.

Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir

Adaçayının insülin duyarlılığını artırarak kan şekerinin düzenlediğine dair çalışmalar vardır. Çok eskiden beri adaçayı şeker hastaları için önerilen bir bitkidir. Kandaki fazla serbest yağ asitlerini azaltarak insülin duyarlılığını artırdığını ve bu özelliği sayesinde kan şekerini düşürdüğü gözlenmiştir. Ancak bu konu üzerine yapılan çalışmalar halen yetersizdir.

Beyin Fonksiyonlarını Destekleyebilir

Adaçayında bulunan antioksidan bileşenler, hafızada önemli rol oynayan asetilkolinin parçalanmasını durdurur. Özellikle Alzheimer hastalarında asetilkolin düzeyi düşüktür. Düzenli olarak tüketilen adaçayının Alzheimer semptomlarına iyi geldiği düşünülür. Antioksidan bileşikler, beyin fonksiyonlarını destekleyerek hafızayı güçlendirebilir, problem çözme ve muhakeme yeteneklerini artırabilir. Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde adaçayının faydaları için düzenli olarak tüketmelisiniz.

Beyin Fonksiyonlarını Destekleyebilir

Kolesterolü Düşürebilir

Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak, adaçayının faydaları arasında sayılabilir. Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL atardamarlarda birikerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırabilir. Günde iki kez adaçayı tüketmenin kandaki LDL seviyelerini düşürdüğü ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyelerini artırdığı gözlenmiştir. Düzenli olarak adaçayı tüketilmesi kan kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. 

Kansere Yakalanma Riskini Azaltabilir

Kanser,  DNA yapısının bozulduğu ve hücrelerin anormal bir şekilde büyüdüğü ölümcül bir hastalıktır. Adaçay,ı güçlü antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde kanser hücresi oluşumunu engelleyebilir ve kansere yakalanma riskini azaltabilir. Metabolizma ve çevresel faktörler sonucu oluşan serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin DNA ve hücre zarı yapısını bozarak kansere yakalanma riskini artırabilir. Antioksidan bileşenler, serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak hücrelere hasar vermelerini önleyebilir.

Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

Adaçayındaki antioksidan bileşenler ve vitaminler, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekleyerek vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olabilir. Özellikle mevsim geçişleri ve kış mevsiminde grip, nezle gibi soğuk algınlıkları yaygın olarak görülür. Bağışıklık sistemini destekleyen limonlu adaçayının faydaları sayesinde enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Enfeksiyonların boğazda yaptığı tahrişi ve ağrıyı önlemek için ballı adaçayının faydaları ve etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili bir diğer bitki ekinezya hakkında detaylı bilgiler için Ekinezya Faydaları temalı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağırsak Fonksiyonlarının Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir.

Adaçayı ishalin önlenmesinde kullanılan geleneksel bir bitki çayıdır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sistemi problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle mide ve bağırsaklardaki gaz ve şişkinliğin giderilmesi, ishal nedeniyle oluşan bağırsak spazmlarının hafifletilmesinde önemli rol oynar

Kansere Yakalanma Riskini Azaltabilir

Kemik Sağlığını Destekleyebilir

Adaçayı K vitamini açısından zengin bir kaynaktır. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Aynı zamanda kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kemik mineral yoğunluğu ve sağlığı üzerinde önemli rol oynayan kalsiyumun vücut tarafından kullanımını artırır. Kemiklerin daha güçlü olmasını destekleyerek kemik incelmesi ve kırılma riskini azaltabilir.

Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Serbest radikaller, cilt hücrelerinin yapısını bozarak kırışıklıkların artmasına ve cildin kendine has elastik dokusunun bozulmasına yol açar. Adaçayındaki antioksidan bileşenler, cilt hücrelerine zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve kırışıklık oluşumunu engelleyerek cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Adaçayının cilde faydaları için düzenli olarak tüketmeniz önemlidir. Ayrıca adaçayını demleyip soğuttuktan sonra cildinize de uygulayabilirsiniz.(1)(2)

Saç Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Adaçayının saça faydaları için saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyuna adaçayı ekleyebilirsiniz. Adaçayı, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini besleyen hücrelere daha fazla oksijen ve besin gitmesini sağlayabilir. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini destekleyebilir.(3)

Adaçayının Zararları Var mı?

Adaçayı, oral olarak çay ya da baharat şeklinde alındığında herhangi bir yan etki yaratmaz. Ancak yüksek oranlarda tüketildiğinde ya da takviye şeklinde uzun süre kullanıldığında sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Adaçayında bulunan thujone adı verilen kimyasal bir bileşen, yüksek dozlarda vücuda alındığında karaciğer ve sinir sistemi fonksiyonlarına zarar verebilir. Ayrıca fitoöstrojen bileşenler içerdiği için hormonal dengesizliklere neden olabilir. Bu yüzden kontrollü kulanılmalıdır.(5)

Adaçayı Uyku Yapar mı?

Adaçayı içmenin uyku üzerindeki etkisine dair herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Ancak adaçayı yakarak tütsü hazırlamanın geleneksel olarak ruh halini iyileştirerek uykuyu engelleyebilecek olumsuzlukları ortadan kaldırıldığına inanılır. Yapılan bazı araştırmalarda adaçayı yakıldığında açığa çıkan bileşiklerin uykuya dalmayı kolaylaştırabileceğini ileriye sürer.(6)

Adaçayının Zararları Var mı?

Adaçayı Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Adaçayındaki antioksidan bileşenler ve vitaminler, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olarak kilo kontrolünü destekleyebilir. Aynı zamanda antioksidan bileşenler toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak vücuttaki fazla ödemi uzaklaştırabilir. Metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunabilir. Doğrudan olmasa da adaçayı tüketmek, diyet ve fiziksel aktiviteyi destekleyerek zayıflamanıza yardımcı olabilir.(1)

Adaçayı Hangi Durumlarda Tüketilmemelidir?

Adaçayında bulunan thujone bazı kişilerde beklenmeyen etkilere neden olabilir. Adaçayının içerdiği fitoöstrojenler, vücutta östrojen homonunu taklit ederek bu hormonun baskılanması gereken bazı durumlarda risk oluşturabilir. Aşağıdaki durumlarda adaçayı tüketilmemesi önerilir:

 • Hamile kadınlar: Düşük riski yaratabilir
 • Emziren kadınlar: Anne sütünü azaltabilir.
 • Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya rahim fibroidleri gibi hormona duyarlı durumlar: Adaçayı östrojene benzer etki gösterdiği için hastalığın seyrini kötüleştirebilir.
 • Yüksek tansiyon hastaları: Adaçayı aslında tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Ancak yüksek tansiyon hastalarının ilaçları ile etkileşime girerek tedaviyi olumsuz etkileyebilir.
 • Ameliyat: Adaçayı, kan şekeri düzeylerini etkileyebilir ve ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolüne müdahale edebilir. Planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce adaçayı içmeyi bırakın.(4)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
14.11.2023

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir

Antioksidan bileşikler açısından zengin bir bitki olan hibiskus, kalp karaciğer sağlığının korunmasından kilo kaybına yardımcı olmaya kadar sağlık üzerinde pek çok faydalı etkiler sunabilir.

Dr. Hatice İ.
14.11.2023

Nane Çayının Faydaları Nelerdir

Kendine özgü bir aromaya sahip nane, yemeklerde baharat olarak kullanılmasının yanı sıra çay şeklinde de tüketilebilen hoş kokulu bir bitkidir.

Uzm. Dyt. Pelin A.
13.10.2023

Kara Mürver Özü Faydaları Nelerdir Kara Mürver Ekstresi Nasıl Kullanılır

Koyu mor renkli bir mevye olan kara mürverden elde edilen kara mürver ekstresi, sağlık açısından pek çok faydası ile de bilinir.