Uzman Diyetisyen Özgür G.
5.06.2023

Bağışıklığı Güçlendiren Meyveler ve Sebzeler Nelerdir?

Vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde ve genel sağlık durumunun korunmasında bağışıklık sistemi önemli rol oynar. Yeterli uyumak, düzenli fiziksel aktivite yapmak ve sağlıklı bir beslenme programını takip etmek bağışıklık sistemini güçlendirme ve enfeksiyonlara karşı vücudunuzu korumayı sağlayabilir. Yeterli ve dengeli bir diyet programına bağışıklığı güçlendiren meyveler ve sebzeler ekleyerek enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilirsiniz.(1) Peki, bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler ve meyveler hangileridir? İşte, bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler ve meyvelerin listesi…

İçerikler (Gizle-)
 1. Bağışıklığı Güçlendiren Meyveler Nelerdir?

  1. Yaban mersini

  2. Turunçgiller

  3. Papaya

  4. Kivi

  5. Ananas

  6. Elma

  7. Kuru meyveler

  8. Çilek

 2. Bağışıklığı Güçlendiren Sebzeler Nelerdir?

  1. Kırmızı dolmalık biber

  2. Brokoli

  3. Ispanak

  4. Tatlı patates

İçerik

Bağışıklığı Güçlendiren Meyveler Nelerdir?

Taze meyveler, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını güçlendiren antioksidanlar, vitaminler ve biyoaktif bileşenler açısından zengindir.(2) Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudunuzun mücadele yeteneğini artırmak için diyetinizi aşağıdaki bağışıklığı güçlendiren meyveler ile zenginleştirebilirsiniz:

Yaban mersini

Küçük mor renkli bir meyve olan ve bağışıklığı güçlendiren meyveler arasında başı çeken yaban mersini, güçlü bir antioksidan ve bir flavonoid çeşidi olan antosiyanin içerir. Flavonoidlerin solunum sistemindeki bağışıklık hücrelerinin fonksiyonlarını desteklediğine dair çalışmalar vardır. Ayrıca antisiyonin, serbest radikallerin hücrelere verdiği hasarı önleyebilir. Yaban mersini, solunum sistemindeki bağışıklık hücrelerini destekleyerek solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltabilir.(3)

Turunçgiller

Bağışıklığı güçlendiren meyveler denildiğinde akla turunçgiller gelir. Mandalina, greyfurt, mandalina gibi narenciyeler yüksek oranda C vitamini ve antioksidan bileşenler içerir. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olan beyaz kan hücrelerinin sentezini artırabilir. Beyaz kan hücreleri enfeksiyona neden olan patojen mikroorganizmaları vücuttan atmakla görevlidir. Bağışıklığı güçlendiren meyveler arasında yer alan turunçgilleri diyetinize ekleyerek enfeksiyonlara karşı vücudun savunma kabiliyetini artırabilirsiniz.(4)

Papaya

Yüksek oranda C vitamini içeren papaya, bağışıklık güçlendiren meyveler arasında yer alır. 1 orta boy papaya günlük alınması gereken C vitaminin neredeyse iki katını içerir. Aynı zamanda papain adı verilen güçlü iltihap önleyici bir sindirim enzimine sahiptir. Bunlara ek olarak genel sağlık durumunun korunmasında önemli rol oynayan magnezyum, folat ve potasyum gibi minerallerden de zengindir.(4)

Bağışıklığı Güçlendiren Meyveler Nelerdir?

Kivi

Kendine özgü bir aromaya sahip olan kivi, bağışıklık güçlendirici meyveler arasındadır. Folat, potasyum, K vitamini açısından da zengin olan kivi, yüksek oranda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin sentezlenmesinde rol oynayan C vitamini içeriği sayesinde enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir.(4)

Ananas

C vitamini açısından zengin bir meyve olan ananas; A vitamini, B6 vitamini, E ve K vitaminleri ile folat, çinko, fosfor, potasyum, magnezyum mineralleri için iyi bir kaynaktır. Bağışıklık sistemi güçlendiren meyveler arasında yer alan ananas, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir. Bromelain denilen bir antioksidan içeren meyve, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına destek olabilir.(5)

Elma

Güçlü antioksidan özelliklere sahip polifenoller içeren elma; C vitamini, E vitamini, K vitamini, B1 ve B6 vitaminler açısından da zengindir. Bağışıklığı güçlendiren meyveler arasında yer alan elma, içerdiği antioksidan bileşenler sayesinde hücrelerin DNA yapısını bozarak hasar görmesine neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasında önemli rol oynar.(6)

Kuru meyveler

Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir gibi bağışıklığı güçlendiren kuru meyveler; potasyum, fosfor, çinko, kalsiyum, magnezyum mineralleri ile A vitamini, D vitamini, B6 vitamini, K vitamini ve E vitamini açısından zengindir. Yüksek oranda polifenol içerir. Polifenoller, antioksidan özelliklere sahip bileşenlerdir ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına yardımcı olur.(7)

Elma

Çilek

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan çilek, zengin bir C vitamini kaynağı oluşuyla bağışıklığı güçlendiren meyveler arasında yer alır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan antisyonin içerir. Hem antosiyanin hem de C vitamini içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendiren meyveler arasında yer alan çilek, serbest radikallerin etkilerini azaltarak bağışıklığın normal fonksiyonlarına katkıda bulunur.(8)

Bağışıklığı Güçlendiren Sebzeler Nelerdir?

Taze sebzeler de tıpkı bağışıklığı güçlendiren meyveler gibi antioksidan bileşenler, vitaminler, mineraller ve biyoaktif bileşikler açısından zengindir. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına destek olarak genel sağlık durumunun korunmasına yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendiren sebzeler şunlardır:

Kırmızı dolmalık biber

Bağışıklık güçlendirici sebzeler arasında başı çeken kırmızı dolmalık biber, yüksek oranda C vitamini ve zengin bir beta karoten kaynağıdır. Antioksidan özellikleri ile ön plana çıkan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin yanı sıra cilt sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Beta karoten göz sağlığını destekler ve aynı zamanda cilt hücrelerini serbest radikallerin hasarından korur.(4)

Brokoli

A, C, E vitaminlerinden zengin bir sebze olan brokoli, aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahiptir. İçeriğindeki güçlü antioksidan bileşenler sayesinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekleyerek enfeksiyonlara karşı vücut savunmasına yardımcı olur.(4)

Bağışıklığı Güçlendiren Sebzeler Nelerdir?

Ispanak

C vitamini açısından zengin bir diğer sebze olan ıspanak aynı zamanda bağışıklık sistemindeki hücrelerin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artıran çok sayıda antioksidan ve beta karoten içerir. Ispanağın antioksidan özelliklerini korumak için çok fazla pişirmeden buharda haşlanması önerilir. Çok pişirildiğinde A vitamini emilimini azaltabilir. Ispanağı çiğ olarak salatalara ekleyebilir ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunarak genel vücut sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz.(4)

Tatlı patates

Güçlü bir antioksidan olan beta karoten içeriği ile dikkat çeken tatlı patates, serbest radikallerin etkilerini azaltarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca cilt hücrelerinin serbest radikal hasarına karşı korunmasını destekleyerek cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Diyetinize tatlı patates ekleyebilir ve bağışıklığı güçlendiren meyvelerle birlikte vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini destekleyebilirsiniz.(4)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
10.06.2024

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit, hava yollarının (trakea ve bronşlar) iltihaplanması ve mukus ile dolması durumudur.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
10.06.2024

Klima Hasta Eder mi

Klima hastalığı hem yaz hem kış aylarında görülebilen sağlık sorunlarından bir tanesidir.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
10.06.2024

Yaz Gribi Nedir Ne İyi Gelir

Yaz gribi, sonbahar ve kış aylarındaki gribal enfeksiyonlar kadar yaygın olmasa da zaman zaman görülebilen ve zorlayıcı olabilen bir sağlık sorunudur.