Uzman Diyetisyen Özgür G.
5.06.2023

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Organlar, hücreler ve çeşitli proteinlerin bir araya gelerek oluşturduğu bağışıklık sistemi; vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalardan, kimyasallardan, yabancı maddelerden ve hücre değişikliklerinden korur.(1) Bağışıklık sisteminin güçlü olması, kişinin hem fiziki hem mental hem de psikolojik anlamda sağlıklı hissetmesini sağlar. Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek ve beslenmenizi bağışıklığı güçlendiren gıdalar ile destekleyerek bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Yeterli uyumak, sağlıklı beslenmek, sigara ve alkol kullanmamak, kişisel hijyene dikkat etmek; bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Yeterli ve dengeli bir diyet programını bağışıklığı güçlendiren besinler ile zenginleştirerek bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekleyebilirsiniz.(2) Peki, bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir?

İçerikler (Gizle-)
 1. Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

  1. Narenciyeler

  2. Kivi

  3. Nar

  4. Kırmızı dolmalık biber

  5. Brokoli

  6. Sarımsak

  7. Ispanak

  8. Yoğurt

  9. Badem

  10. Tavuk, Hindi

  11. Deniz Ürünleri

  12. Avokado

  13. Yumurta

  14. Ay Çekirdeği

İçerik

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Karbonhidrat, protein, yağ gibi besin bileşenleriyle kalori açısından yeterli bir diyet, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm bileşenleri sağlayabilir. Sağlıklı beslenme ile bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini destekleyebilirsiniz. Beslenme programınıza bağışıklığı güçlendiren doğal besinler ekleyerek genel vücut sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte, bağışıklığı güçlendiren yiyecekler listesi…

Narenciyeler

Kış aylarında bağışıklığı güçlendiren besinler dendiğinde ilk akla gelen narenciye çeşitleridir. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyvelerden oluşan narenciyeleri bağışıklık sistemi konusunda etkili kılan içerdikleri C vitamini miktarıdır. C vitamini, bağışıklık sisteminin savaşçıları olarak tanımlanan beyaz kan hücrelerinin sentezinde görev alır. Vücuda giren hastalık yapıcı mikroorganizmaları vücuttan atmaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri, C vitamini varlığında daha çok üretilebilir ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir. Bağışıklığı en çok güçlendiren besinler arasında yer alan narenciyeleri özellikle enfeksiyonların sıklaştığı kış mevsiminde diyetinizden eksik etmemelisiniz.(3)

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Kivi

Diğer tüm taze meyvelerde olduğu gibi kivi de yüksek oranda C vitamini içerir. Aynı zamanda folat, potasyum ve K vitamini için de zengin bir kaynaktır. Kendine özgü bir aromaya sahip olan kivi, güçlü antioksidan bileşenlere sahiptir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri vücuttan temizleyerek bağışıklık sisteminin daha etkili çalışmasına yardımcı olabilir.(3)

Nar

Kış mevsiminin sevilen meyvelerinden biri olan nar, yüksek oranda lif içerir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile antioksidan bileşenler sayesinde bağışıklığı güçlendirici gıdalar arasında yer alır. Kalp sağlığının korunmasından antrenman performansını artırmaya kadar pek çok sağlık yararına sahip olan meyve, güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Punikalaginler, antosiyaninler ve hidrolize olabilen tanenler gibi antioksidan bileşenleri, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilir.(4)

Kırmızı dolmalık biber

C vitamininin en iyi kaynaklarından biri olarak kabul edilen kırmızı dolmalık biber, aynı zamanda beta karoten içeriğiyle de dikkat çekicidir. Güçlü antioksidan özelliklere sahip C vitamini ve beta karoten sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yerini alan kırmızı dolmalık biber, genel vücut sağlığının korunmasını destekleyebilir. Serbest radikallerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak bağışıklık sistemi fonksiyonlarına katkıda bulunur ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir. Aynı zamanda içerdiği C vitamini, cilt hücrelerinin yapı taşı olan kolajen sentezini artırarak cildin nem ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilir.(3)

Kivi

Brokoli

Öğünlerinize ekleyebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri olan brokoli aynı zamanda bağışıklığı güçlendirecek yiyecekler arasında yer alır. Yüksek oranda lif içeren sebze; A, C, E vitaminleri ve antioksidan bileşenler açısından oldukça zengindir. Brokolinin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkilerini artırmak için mümkün olduğunca az pişirmeye dikkat etmelisiniz. Suda eriyen vitaminlere sahip olduğu için haşladığınızda tüm bileşenleri suya geçebilir. Bu nedenle buharda pişirerek tüm sağlık faydalarından maksimum yararlanabilirsiniz.(3)

Sarımsak

Dünya mutfaklarının hemen hepsinde özel bir yere sahip olan sarımsak, yemeklere eşsiz bir lezzet katar. Kendine özgü aromasını sağlayan ise antioksidan özelliklere sahip kükürtlü bir bileşen olan alisindir. Bağışıklığı güçlendiren gıdalar arasında yer alan sarımsak, alisin bileşeni sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir. Aynı zamanda kan basıncının düşürülmesinde de etkileri olduğu söylenebilir.(3)

Ispanak

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler listesinin en yeşil besinlerinden biri olan ıspanak, yüksek oranda C vitamini içerir. Beta karoten içeriğiyle de ön plana çıkan sebze, içerdiği antioksidan bileşenler sayesinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilir. Tıpkı brokoli gibi ıspanak da besin bileşenlerinden tam verim alabilmek için az pişirilmelidir. Hafif çiğ kalması A vitamini emilimini kolaylaştırabilir.(3)

Brokoli

Yoğurt

Probiyotik adı verilen bağırsak dostu bakteriler içeren yoğurt, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir süt ürünüdür. İçeriğindeki probiyotikler sayesinde bağışıklığı güçlendiren gıdalar arasında yer alan yoğurt, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını destekleyerek vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olabilir.

Badem

Yüksek oranda bitkisel protein içeren badem, özellikle hayvansal gıdaların kısıtlandığı vegan ve vejetaryen beslenmede önemli bir protein kaynağıdır. İçerdiği yağ asitleri ve E vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendiren gıdalar arasında yer alır. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olarak enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltabilir.(3)

Tavuk, Hindi

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının etleri, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yüksek oranda protein içeren tavuk ve hindi eti, B6 vitamini açısından zengindir. B6 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin sentezi ve besinlerden enerji elde edilme aşamasında önemli rol oynar. Tavuk ve hindi kemiklerinin kaynatılmasıyla elde edilen et suyu, jelatin ve kondroitin gibi bileşenler içerir. Bu bileşenler bağırsaklardaki bağışıklık sistemi hücrelerini aktive ederek bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.(3)

Tavuk, Hindi

Deniz Ürünleri

İstiridye, yengeç, istakoz, midye gibi kabuklu deniz ürünleri, yüksek çinko içerikleri sayesinde bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasında yer alır. Çinko, bağışıklık sistemi hücrelerinin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olarak vücudun savunma kabiliyetini destekleyebilir.(3)

Avokado

Sağlıklı yağ dendiğinde ilk akla gelen meyvelerden biri olan avokado; C, E, K ve B6 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Aynı zamanda riboflavin, niasin, folik asit, pantotenik asit gibi B grubu vitaminleri içerir. Lutein, beta karoten, omega 3 yağ asitleri gibi antioksidan bileşenler için de iyi bir kaynak olan avokado, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yer alır. Güçlü antioksidan bileşenler, serbest radikallerin vücuttan atmaya yardımcı olarak bağışıklık hücrelerinin fonksiyonlarını daha rahat yerine getirmesini sağlayabilir.(5)

Yumurta

Yumurta, yeterli ve dengeli bir beslenme programının en önemli protein kaynaklarından biridir. Selenyum, A vitamini ve B12 vitamini gibi bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında önemli rol oynayan bileşenler açısından zengindir. Bağışıklığı güçlendiren besinler arasında yer alan yumurtayı kahvaltılara ekleyerek bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonlarını destekleyebilirsiniz.(6)

Avokado

Ay Çekirdeği

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar arasında yer alan ay çekirdeği, yüksek oranda E vitamini ve B6 vitamini içerir. Ayrıca fosfor, magnezyum gibi mineraller açısından da zengin bir kaynaktır. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesi ve sürdürülmesinde önemli rollere sahiptir. Bir diğer antioksidan bileşik olan selenyum minerali de içeren ay çekirdeği, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak vücudun enfeksiyonlara karşı savunma potansiyelini arttırabilir. Enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltarak genel vücut sağlığının korunmasına katkıda bulunabilir.(3)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Dr. Hatice İ.
14.11.2023

Boğaz Ağrısı Neden Olur Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısı, boğaz mukozasında tahrişe bağlı olarak gelişen ve özellikle yutkunurken ağrı şeklinde kendini gösteren tıbbi bir durumdur.

Dr. Hatice İ.
14.11.2023

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir

Bağışıklık sistemi, kişiyi yaşamı boyunda hastalık yapıcı mikroorganizmalardan koruyan bir dizi organ, doku ve hücrelerden oluşur.

Dr. Hatice İ.
14.11.2023

Hareketsiz Yaşamın Zararları Nelerdir

Sağlıklı bir yaşamın temellerini yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli egzersiz oluşturur.